HV9761-IP20-3072-3K - 30w IP20 24v DC COB LED Strip 3000k
Product image 1
Product image 2
Product image 3
  • 3000k COB LED strip
  • 3m double side tape for easy installation
  • 30w per metre
  • 3072 LED chips per metre
  • 3460lm per metre
  • Size: 20mm x 2mm
  • Cutting increments: 15.5mm
  • Input voltage: 24v DC
  • IP rating: IP20
  • Supplied in either Custom Cut Length or 30m Roll
  • Maximum length: 3 metres
  • 3 Years replacement warranty
Click here to view compatible Controllers
Must be installed on aluminium heat dissipating surfaceĀ for warranty purposes.
Product Information
Ā Part Number Length
HV9761-IP20-3072-3K Custom Length - Per Metre
HV9761-IP20-3072-3K-30M 30m Roll
Data Sheet
Data Sheet
IES Files
IES Files
Install Sheet
Installation Instructions
Select Length
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 3000k COB LED strip
  • 30w per metre
  • 3072 LED chips per metre
  • 3460lm per metre
  • Size: 20mm x 2mm
  • Cutting increments: 15.5mm